Den Země – 22. 4.

autor: | Dub 20, 2016 | Školní aktuality

V pátek 22. 4. 2016 je Den Země,
ve škole si tímto svátkem připomeneme akci s názvem
modrozelený den,
to znamená oblečení v modré a zelené barvě.

Dne 22. 4.  i naše planeta má svátek. První akce Den Země (Earth Day) se konala v roce 1970 v USA. Zúčastnilo se jí tehdy na 20 mil. lidí. O rok později (1971) svátek uznala OSN a dnes se slaví asi v 175 státech po celém světě. V posledních letech se do akce Den Země zapojuje více než miliarda lidí. Den Země v České republice slavíme od roku 1990. Vznik tohoto svátku byl ovlivněn původními dny Země, které byly spojeny s oslavou příchodu jara  s datem 21. března. Vznik tohoto svátku (v době studentských bouří, nepokojů a odporu proti Válce ve Vietnamu) byl spojen s podporou enviromentálních hnutí v USA.

První Den Země slavili v USA takovým úspěchem, že vedl ke vzniku Americké agentury pro ochranu životního prostředí a také k přijetí Zákona o čistotě ovzduší a vody i Zákona o ochraně ohrožených druhů. Dne je tento ekologický motivovaný svátek spojen s různými soutěžemi, přednáškami, happeningy, turistikou. Ale především s čištěním studánek, vyýsadbou stromků a úklidem přírody.