Přednáška o Austrálii v angličtině

Přednáška o Austrálii v angličtině

Související obrázekV pondělí 4. prosince žáci 5. až 9. ročníku zažili netradiční hodinu angličtiny. Nadšený cestovatel, učitel a muzikant pan Karel Kocůrek jim promítal fotografie a povídal o svém putování po Austrálii. Mladším žákům pomáhal českým překladem, k starším mluvil jen anglicky.

 

 

Johanka Musilová z 5. A napsala:

Díky vyprávění jsem mohla zjistit, jak je Austrálie úžasná země.
Už jenom kvůli té krásné přírodě, životu a dobrodružství, která se zde dají zažít. Jsou tu zajímavá a krásná zvířata, jako například klokani nebo krokodýli či tukani, ale nejvíce mě zaujali nádherní pestrobarevní papoušci.
Zajímavé se mi zdá také zdejší jídlo, které jsem ostatně nikdy nejedla :-).
Kempování v džungli je zřejmě hodně dobrodružné, přiznám se ale, že bych ho asi nechtěla zažít :-).
Fascinující je auto se šnorchlem, o kterém jsem předtím jakživ neslyšela. Líbí se mi také, že je tu pouze léto, i když je u nás zima.
Za to, že se mi sem příliš nechce, můžou jedovatí hadi a krokodýli. Moc dobrého jsem o nich neslyšela (o těch jedovatých, samosebou), poněvadž se tam prý stalo, že vyhladili rodinu ve stanu 🙁 .
Přesto si myslím, že Austrálie je moc zajímavá a hezká země.

Doufám, že pan Kocůrek probudil v dětech chuť učit se anglicky!

H. Matýšková

Výsledek obrázku pro austrálie

Související obrázek

Návštěva žáků z partnerského města Halásztelek

Pošmourné listopadové dny na naší škole prozářila návštěva žáků ze školy z partnerského města Halásztelek, kteří zavítali do Rousínova 30. 11. a strávili tu necelé 3 dny.

Společný projekt žáků se soustředil na historii a kulturu našich zemí: žáci z Halászteleku, oděni v historických kostýmech, předvedli ukázku ze života Maďarů v 19. století. Naši žáci představili dějinné události a osobnosti, které se vztahují k našim státním svátkům.

Maďarské děti ocenily hravost s jakou se naši žáci úkolu zhostili. Žáci naší partnerské školy shlédli poutavé prezentace, ale měli například i příležitost projít životem Karla IV. při hraní hry, vyslechnout si rozhovor dvou urozených dam o smrti Jana Husa v Kostnici nebo si na vlastní kůži vyzkoušet, že psaní hlaholicí nebylo vůbec lehké.

Kromě práce nad historickými daty čekala žáky i zábava: v pátek odpoledne si prošli Slavkovský zámek v doprovodu kostýmované průvodkyně a pak přihlíželi obsazení města Slavkova vojskem. V sobotu dopoledne měli možnost nakoupit si tradiční suvenýry na vánočních trzích ve Slavkově. Ze Slavkova pak jeli na kopec Žuráň, kde je možná víc než Napoleonova bitevní taktika zaujal čerstvě napadaný sníh … Při rekonstrukci bitvy u Slavkova, pak nejvíce vyhlíželi „jejich“ Husarskou jízdu (asi 46 registrovaných účastníků bitvy bylo z Maďarska). Domů pak odjížděli sice prokřehlí a z bitevního pole zablácení, přesto však nadšení z celého pobytu u nás.

Chtěla bych poděkovat rodinám, které u sebe žáky ubytovaly, za skvělou péči o mladé maďarské hosty a za to, že pro ně doma vytvořily příjemné prostředí.

Mgr. Petra Vazačová a Mgr. Eva Smejkalová

Vánoce, Vánoce přícházejí…

zpívejme přátelé….  Krásnými vánočními koledami pěveckého kroužku pod vedením paní učitelky Vanderkové byl na naší škole zahájen letošní Vánoční jarmark. Uskutečnil se poslední listopadovou sobotu dne 25. 11.2017. První patro školy se opět proměnilo v chvojím vyzdobené a provoněné vánoční tržiště s prodejem žákovských výrobků a s hemžením v dílničkách. Na stáncích děti nabízely vánoční stromečky z vaty i papíru, věnce, svícny, sněhuláčky, zápichy a spoustu další pěkné dekorace, kterou samy vyrobily. Na dílničkách žáci pod vedením pedagogů radili a pomáhali příchozím si vlastnoručně vyrobit další vánoční ozdoby. Vyráběly se látkové koule a hvězdy z pedigu, zdobily se andělky a kapříci z keramiky, z plechů se chodbami linula neodolatelná vůně čerstvě upečených minivánoček a v dílnách se brousily bzučící hudební nástroje zvané čaringy. Jinde se zase malovalo barvami na obličej, psalo se Ježíškovi a kdo dostal chuť na něco sladkého, mohl si pochutnat na některém z domácích zákusků a posedět u šálku horkého čaje, kávy či punče v kavárně.
Zájem o tuto akci ze strany veřejnosti byl opět veliký a díky pomoci všech ochotných žáků a učitelů si návštěvníci odnášeli do svých domovů nejen pěkné výrobky, ale i kousek hřejivého vánočního kouzla společné pohody a radosti, který jsme se snažili pro ně v přicházejícím adventním čase na jarmarku vytvořit.
Zvláštní poděkování za práci patří naší neúnavné a usměvavé paní učitelce Ivě Mertové, která skvěle zvládla připravit nejen dílničky, ale i náročnou organizaci jarmarku.
A. Šullová

Mikuláš a předvánoční čas…

Mikuláš a předvánoční čas v podání Divadla Slunečnice se uskuteční pro všechny žáky školní družiny ve středu 6. prosince v místní Záložně ve 14.00 hodin. Zpět do družiny se děti vrátí asi v 15.30 hodin. Těšíme se na pěkný a veselý zážitek…Další informace najdete na Iškole. Dagmar Valchařová

Atletika – Fandíme kontinentům

První úkol tohoto projektu nás zavedl do Evropy. My jsme se rozhodli zůstat u nás a nechali jsme se inspirovat Velkou pardubickou.

Naši malí žokejové si měli na svůj velký překážkový závod vymyslet jméno svého koně, který je doprovázel po celou cestu. Dostali závodní číslo a vydali se na trať plnou překážek (Velký Taxisův příkop, Živý plot, Velké zahrádky, Irská lavice, atd..). Všem byl změřen čas a za velkou snahu všichni obdrželi diplom s výsledným časem svého koně.

Příští měsíc se zajedeme podívat do Ameriky a už se moc těšíme…

Pokud jste nepoznali prostředí, vězte, že je to zrekonstruovaná hala na Tyršově.