Den přírodních věd

autor: | Říj 18, 2017 | Školní aktuality

Ve středu 11. 10. 2017 se skupinka deváťáků zúčastnila již pátého ročníku soutěže Dne přírodních věd v ZOO v Brně. Letošní ročník byl zaměřen na tvary a barvy. Naši žáci, rozdělení do tří tříčlenných skupin, se potýkali na šesti stanovištích s odbornými otázkami z geologie, chemie, fyziky a zoologie a vedli si nadmíru dobře. Soutěže se zúčastnilo celkem 97 družstev z 35 základních škol a víceletých gymnázií. A naše „želízka“ opět prokázala svoje dobré znalosti a vědomosti přírodních věd. Nejlepší skupina ve složení Martina Kostelková, Jiřina Posoldová a Adam Kolařík obsadili velmi pěkné 11. místo, a tím i první místo mezi mimobrněnskými školami. Další podrobnosti o soutěži najdete na www.zoobrno.cz
P.S. A navíc si teď můžete přečíst i názor na průběh soutěže jedné ze soutěžících, Jiřinky Posoldové z 9.B.

Alena Šullová

Expedice: Přírodní vědy

„Naše ,,expedice” se mi zalíbila hned od začátku, když jsme se MHDéčkem dopravovali na místo, a to do ZOO Brno. Nejdříve jsme jeli autobusem a v Brně jsme pak přestoupili na „šalinu“. Na nástupišti před hlavním nádražím byla taková tlačenice lidí, že jsme mysleli, že se do šaliny nikdy nedostaneme. V těsném seskupení jako husité v bitvě u Sudoměře se nám to nakonec podařilo. I další průběh cesty byl veselý, obzvlášť když jsme přestoupili na špatný směr a mně navíc dveře šaliny přiskříply bundu. Ale start soutěže v ZOO jsme nakonec stihli.
Za turnikety ZOO se nás ujal pohledný a sympatický průvodce Kuba, student chemické školy, který nás doprovázel ke stanovištím. My holky jsme po něm zálibně pokukovaly, takže to s námi neměl lehké a na konci soutěže s úsměvem poznamenal, že na nás opravdu nezapomene.
Na šesti stanovištích jsme se potýkali s 18 někdy hodně těžkými otázkami a musím se přiznat, že zvlášť otázky z fyziky nebyly mojí silnou stránkou. Ale díky nadšení a spolupráci dalších dvou členů mého týmu Martiny a Adama, jsme si vedli až do poslední otázky výborně a uteklo nám jen minimum bodíků. Poslední stanoviště zoologie bylo pro nás oříškem. Dostali jsme od studentů moc informací a trošku jsme se v tom ztratili, ale bylo nás takových víc. Nižší bodový zisk za poslední sérii odpovědí nás pak připravil o ještě lepší umístění, než byla konečná 11. příčka. Ale i tak jsme byli spokojeni, vždyť před námi i za námi se to hemžilo zvučnými jmény brněnských gymnázií!

A co mě nejvíc pobavilo?
Jednoznačně stanoviště, kde jsme poznávali exkrementy zvířat. Na mou otázku: ,,Kdo to všechno sbíral?” jedna studenta odpověděla: ,,No, my néé, dostali jsme to od znalců – pracovníků zoologické zahrady.” Trošku jsem litovala, že jsme neviděli žirafy ani lední medvědy, ale aspoň jsme se mohli pokochat pohledem na velblouda cvičícího jógu, přítulnou šedou kočku s podivným čumákem nazvanou ,,polární liška” a shlédnout úžasnou chemickou show.
Tento skoro až výlet se mi velmi líbil a mrzí mě, že takových není víc…. “
Jiřina Posoldová z 9.B

Rubriky Nedávné příspěvky Archiv