Exkurze 9. AB – Vodní elektrárna Dalešice a jaderná elektrárna Dukovany

autor: | Led 23, 2020 | Školní aktuality

Jelikož se ve fyzice zabýváme jadernou energií, vydali jsme se na exkurzi do jaderné elektrárny v Dukovanech.
19. 12. 2019 jsme vyjeli směrem do Dukovan. Učíme se však o elektřině obecně, a tak jsme si udělali menší zastávku u nedalekého vodního díla v Dalešicích. Objeli jsme přehradu a z dálky si prohlédli vodní elektrárnu. U hlavní brány následoval malý výklad naší paní učitelky. Dozvěděli jsme se, že hráz měří přesně 100 metrů a každá turbína je označena jinou barvou, aby nedocházelo ke zmatkům. Poté naše cesta směřovala již do jaderné elektrárny. Zaparkovali jsme na autobusovém nádraží, které slouží jako nouzová přeprava zaměstnanců při případných haváriích, ale za běžných dnů k odvozu zaměstnanců do jejich domovů. A konečně na infocentrum, kde nás čekala komentovaná prohlídka „modelu“ elektrárny. Paní na infocentru nám pustila film o blackoutu a vysvětlila nám chod elektrárny. Věděli jste, že přeprava uranových tyčí je absolutně tajná a ví o ní jen pár zaměstnanců? Nebo že se reaktorům říká (podle jejich typu) „VEVERKA“ ? Myslím že jsme se dozvěděli hodně nových zajímavostí a prohlídka nám pomohla plně pochopit, jak funguje výroba jaderné energie.

Autorka: Anna Havlíčková

Rubriky Nedávné příspěvky Archiv