Návštěva z Maďarska

autor: | Kvě 3, 2024 | Školní aktuality

V termínu od 10. do 12. dubna na naši školu zavítala v rámci výměnného pobytu pro žáky návštěva z Bocskai István Református Altalános Iskola z maďarského Halászteleku. Do akce se zapojilo přes dvacet žáků na obou stranách a také několik učitelů. Tentokrát jsme zvolili téma folklór a folklórní hudba a k tomuto tématu jsme také ladili přípravu aktivit pro děti a maďarští i čeští žáci připravovali k těmto tématům své prezentace.

První den jsme naplánovali seznamovací aktivity nějak spojené s tématem hudby: mohli si vyzkoušet Just dance – tanec podle obrazovky, podobně také ve skupinkách hráli na nástroj zvaný boomwhackers (trochu připomíná xylofon) anebo zkoušeli doprovázet hudbu hrou na své vlastní tělo (tleskání, dupání apod.), tedy body percussion, v učebně výtvarné výchovy společnými silami tvořili velký houslový klíč, jemuž tvořily pozadí česká a maďarská trikolóra a skládali puzzle s tvářemi tří velkých skladatelů (Smetana, Dvořák, Bartók), v další místnosti zpívali karaoke (česky, maďarsky i anglicky) a v té poslední se snažili rozeznít a naladit skleničky naplněné vodou.

Ve čtvrtek jsme společně vyrazili na poznávací výlet do Brna, který byl spojený se skvěle vymyšlenou únikovkou užším centrem města Brna a který jsme si myslím všichni moc užili. Jenom nám bohužel zbylo málo času na nákup suvenýrů. Odpoledne jsme ve škole chvíli aktivně či pasivně odpočívali, pak děcka pracovala na výrobě perkusních nástrojů ve školních dílnách a jako zlatý hřeb programu nás čekalo vystoupení Slováckého souboru Kyjov (mužský sbor, cimbálová muzika Repetuša a taneční sekce) v Záložně. Velký dík zde patří zástupcům kulturního výboru Městského úřadu Rousínov za zapůjčení i perfektní přípravu sálu.

V pátek nás čekalo již pouze pásmo žákovských prezentací, dokončení perkusních nástrojů a obrazu houslového klíče a závěrečné rozloučení. Snad si to děti alespoň trochu užily a budeme se těšit na pokračování spolupráce v dalších letech.

Jan Tvrdík

 

Rubriky Nedávné příspěvky Archiv