Zachraň se, kdo můžeš!

autor: | Říj 23, 2019 | Školní aktuality

Ve dnech 16.- 17. října 2019 uspořádali studenti Střední průmyslové školy chemické v Brně spolu s brněnskou ZOO již 7. ročník přírodovědné soutěže Den přírodních věd pro základní školy. Tentokrát se nesl v bojovném duchu „Zachraň se, kdo můžeš!“ Z každé základní školy se mohla přihlásit až 4 tříčlenná družstva ze 6. – 9. ročníků. A naše škola tam ani letos nechyběla.

Měla jsem to štěstí, že jsem mohla za naši školu soutěžit v dívčím triu z 9.A (Adéla, Julie a já). Soutěžní arch a dva průvodce jsme dostaly hned při vstupu do ZOO a spolu s námi vyrazili také soutěžící ze základky z Mohelna. A taky se přidal déšť…..

Při prvním výkladu studentů o biodiverzitě jsme hltaly každé slovo. I přesto nás hned úvodní otázka zaskočila: „Jak se jmenuje pohoří, které tvoří hranici mezi Vietnamem a Laosem?“ Začalo lít jako z konve, tak jsme daly hlavy dohromady pod malou stříškou naproti výběhu medvěda hnědého, ale za nic na světě jsme si nemohly vzpomenout. Říkali Amanské pohoří nebo snad Annamské? A jak to většinou bývá, zvolily jsme tu odpověď, která měla ke správné úplně nejdál.

Navzdory prvnímu neúspěchu jsme s dobrou vírou pokračovaly na stanoviště fyziky. Tam jsme se dozvěděly něco o elektromotorech, solárních panelech a vozítku na vodík. Tentokrát jsme celkem s přehledem odpověděly na otázky, které jsme nedávno probíraly ve fyzice. A pak následoval malý výlet do zatuchlého terária s opičkami. Tam jsme se dozvěděly něco o čtvrtohorách a o tom, že už bychom se podle propočtů světových odborníků měli nacházet zase v době ledové. No, nebyl čas dumat nad cykly přírody , vybraly jsme odpovědi a hurá do nejzajímavější části soutěže s chemickými pokusy. O tom, co jsme tam viděly a zažily, si můžete přečíst v rozhovoru s našimi soutěžícími. Ale „šou“ to byla skvělá a třeba při pokusu s kapalným dusíkem v popelnici se pro diváky naplnilo heslo soutěže „Zachraň se, kdo můžeš!“ V samém závěru soutěže u výběhu s volavkami jsme si poslechly něco o organizaci WWF a ohrožených tvorech. Zbývalo jen naposledy zapsat odpovědi a…bylo dobojováno!
I když jsme nakonec překvapivě nevyhrály, tak jsme si soutěž užily a odnesly jsme si spoustu zajímavých informací a veselých zážitků.

Interview
… aneb zážitky ze Dne přírodních věd

Co jste si zapamatovaly?

  • Adéla: ,, Asi význam slova biodiverzita.“
  • Julie: „ Po chvíli přemýšlení se mi vybavil pokus s prasknutím balónku za pomoci pomerančové šťávy.“
  • Julia: „ Rozpínavost dusíku.“
  • Marie: „ Složení střelného prachu.“
  • Dominika: „ Že nemáme jíst pomeranče před nafukováním balónků.“

Co se vám nejvíc líbilo?
Všechny jsme se shodly, že nás nejvíce zaujaly efektní chemické pokusy. Například pro Domču byl nejzajímavější pokus se střelným prachem a pro Marušku zase výbuch popelnice při použití dusíku. S údivem jsme pozorovaly smršťování balónku dusíkem, nebo zapálení propan butanu přímo v rukou předvádějících studentů. A rozesmál nás a zároveň do života poučil pokus s „latexovým balónkem“ a kapkou pomerančové šťávy. (Anička, IX.A).

Rubriky Nedávné příspěvky Archiv