Žákovská rada nám opepřila konec školního roku 2022/23

autor: | Srp 31, 2023 | Školní aktuality

Výlet do minulosti – vítejte v osmdesátkách! 

Je 15. června 2023, ale na základní škole v Rousínově to tak úplně nevypadá, spíše to připomíná rok 1983. Ze školního rozhlasu hraje o přestávkách Bohemian Rhapsody, Knoflíky lásky, Sladké mámení či Like a Virgin jako připomínka hudby osmdesátých let. A také spousta dalších věcí je jinak, než jsme v současnosti zvyklí, doba jako by se vrátila o 40 let zpět. Na chodbách potkáváme korzující žáky, učitelé s sebou nosí papírové třídní knihy místo notebooku, žáci je oslovují soudružko učitelko, soudruhu učiteli. Velké množství dětí i učitelů je oblečeno v úžasných kostýmech, které odkazují svou barevností i střihy na osmdesátky, k vidění jsou šusťákové teplákové soupravy, batikovaná trička, vypasované džíny, šátky a jiné ‘šílenosti’. Výborný nápad tento retro den. 

V souvislosti s retro dnem 80’s byla také vyhlášena soutěž o nejlepší výzdobu třídy s tématem 80. léta – buď v jejich stylu nebo o nich. Na nástěnkách a ve třídách se tak objevily obrázky filmových a hudebních hvězd té doby nebo předměty, jež dobu 80’s charakterizovaly, jako walkmany, igráčci, mončičáci a gramofonové desky. Našli jsme také ale odkazy na politiku, tehdejšího prezidenta a další důležité historické osobnosti té doby, ale i některá propagandistická hesla či symboly oné doby. Toho všeho učitelé využili i ve svých hodinách k historickému exkurzu a vysvětlení některých pojmů a kulturních či historických událostí, jež jsou dnešním dětem již začasté neznámé. 

 V soutěži o nej 80’s výzdobu mohli hlasovat pedagogičtí i nepedagogičtí zaměstnanci školy a také žáci, kteří zastupují své třídy v Žákovské radě. Každý hlasující uděloval dva hlasy bez rozdílu hodnoty. Celkem se vyjádřilo 42 hlasujících a jednoznačným vítězem se stala třída 8.B, která získala 33 hlasů, na děleném druhém místě se umístily 6.A a 5.C, jež obě získaly po 10 hlasech. 

 

Sportem ke zdraví aneb Hlavně že se neučíme… 

Žákovská rada také na konci školního roku (27. června) uspořádala již tradiční sportovní den. V jeho rámci se konal nejen fotbalový turnaj okořeněný závěrečným exhibičním utkáním deváťáků proti učitelům, ale také cvičení zumby a další kondiční posilování s hudbou v hale pro ty, které fotbal vůbec, ale vůbec nezajímá. 

Ve fotbale byl nejvyrovnanější 5. ročník, kde všechny třídy získaly 3 body a vítězem se tak jen díky nejlepšímu skóre stala 5.A. V 6. a 8. ročníku se zúčastnily pouze dvě třídy, tak se hrálo rovnou finále – zvítězily 6.C a 8.A. Nejjednoznačnější byla soutěž v ročníku 7., kde jednoznačně zvítězila 7.B, jež porazila obě zbývající mužstva a získala 6 bodů. Nejlepšími střelci turnaje byl L. Vanderka se šesti góly ve dvou utkáních. V závěrečném exhibičním utkání pak deváťáci porazili učitele 1:0 gólem ve druhém poločase.             

Díky nápadům Žákovské rady jsme si tak na konci školního roku znovu užili dva velmi zajímavé dny.  Mgr. Jan Tvrdík 

Rubriky Nedávné příspěvky Archiv