Bouřlivé pokusy v ZOO Brno

autor: | Říj 12, 2022 | Školní aktuality

J.G. Mendelovi – brněnskému biologovi, kterého celosvětově proslavil obyčejný hrášek, byl věnován jubilejní 10. ročník soutěže Den přírodních věd, který se konal 5. a 6.října v prosluněné ZOO v Brně. Do její brány tak od rána proudily desítky školáků ze základek a nechyběli ani žáci ze 7. a 9. ročníku naší školy, aby poměřili s ostatními své vědomosti z botaniky, zoologie, fyziky, či chemie.
Na soutěžních stanovištích nás žáky očekávali studenti ze střední chemické školy a nejprve nás krátce vzdělávali na určité téma, např. jak je to s genetikou u hrášku, organizací života ve včelím úle, základními znaky plazů či poruchami lidského zraku. Poté jsme vyplňovali arch se soutěžními otázkami, které na jednotlivých stanovištích hned vyhodnocovali. Pro lepší a rychlejší orientaci po ZOO jsme dostali průvodce a my jsme měli to štěstí, že jím byl sympatický student Ondra, bývalý žák naší školy. Kromě samotné soutěže jsme tak měli dostatek času porozhlédnout se po zvířatech ve výbězích. Pobavil nás dobře naladěný medvěd hnědý, rozverný jezevec Miloš, důstojně přežvykující žirafy, panáčkující všudybylky surikaty či v koruně stromu zavěšená rozvážná panda červená. Na konci soutěže nás čekala již tradiční zábavná chemická show s názvem Bouřlivé pokusy, při níž třeba do vzduchu vzlétla popelnice. Naše úsilí i pohoda v týmu byly završeny na zpáteční cestě ve Vaňkovce, zvlášť když jeden z žáků radostně zavelel směrem ke KFC a McDonaldu: „Jde se na jídlo!“
V přírodovědné soutěži jsme nevyhráli, ale ani neprohráli, obsadili jsme mezi cca 60 základními školami v obou kategoriích zlatý střed. Strávili jsme v ZOO pěkný, týmový den, při němž jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí, měli jsme možnost spolupracovat, radit si a zároveň jsme se dobře pobavili a snaživě reprezentovali naši školu.

A na závěr ještě komentář Katky z 9. roč., která takto zhodnotila soutěž:
„Dozvěděla jsem se hodně nových věci, například o genetice a o jejím zakladateli Gregoru Johannu Mendelovi. Byly tam taky zajímavé otázky týkající se zvířat. Nejvíc se mi líbily chemické pokusy a výklad o žirafách. Ráda pracuji ve skupinkách, takže byla to celkem zábava. Dobrý zážitek:)“

Žáci 7. a 9. roč.,
p. uč. Šullová a p. uč. Mikulášková

Rubriky Nedávné příspěvky Archiv