Chemická olympiáda – školní kolo

autor: | Bře 18, 2014 | Školní aktuality

Chemická olympiáda – školní kolo

a

Ve dnech 4. 3. a 10.3. proběhlo školní kolo chemické olympiády, kterého se zúčastnilo 5 žáků z 9. ročníku. Fotografie z olympiády najdete zde. Skládala se ze dvou částí – písemné, která měla prověřit teoretické znalosti formou testu a praktické, která proběhla v laboratoři. V testu se žáci tentokrát zaměřili na dva prvky- fosfor, kterému se kdysi dávno říkalo světlonoš a prvek, který objevili už Chetité a dnes ho známe pod názvem železo. Pomocí hmotnostního zlomku si spočítali, že v těle člověka je asi půl kilogramu fosforu a při odhalování chemických názvů sloučenin jako ocelek, hematit či krevel ocenili poznatky získané z přírodopisu. V praktické části titrovali roztok HCl s NaOH a počítali neznámou koncentraci vzorku. Poznáte, jaké látky se skrývají pod vzorci HCl a NaOH?

Po vyhodnocení obou částí olympiády je pořadí žáků následující:

  1. Adéla Flemmrová
  2. Sára Škrháková
  3. Michal Karel
  4. Adriana Filipi
  5. Jakub Hlásenský

Všem žákům gratulujeme k úspěšnému zvládnutí olympiády a prvním třem budeme držet pěsti v okresním kole, kterého se zúčastní již tento pátek 21. 3. 2014 ve Vyškově.

 

Rubriky Nedávné příspěvky Archiv