Chemická olympiáda

autor: | Bře 10, 2016 | Školní aktuality

Chemická olympiáda

Dne 8. března 2016 se na ZŠ Nádražní Vyškov uskutečnilo okresní kolo chemické olympiády. Z naší školy si účast zajistili dobrými výsledky ve školním kole tři žáci z 9. ročníku – Michaela Holoubková, Klára Šeligová a Kryštof Černý. Celkem se zúčastnilo 10 žáků ze čtyř různých škol.  V osm hodin vše odstartovalo. Nejdříve jsme se rozdělili do skupin po pěti, první skupina šla dělat praktickou část do laboratoře a druhá skupina teoretickou část ( test ). Tématem olympiády byla měď.V laboratorní práci jsme pracovali se skalicí modrou a naším úkolem bylo pozorovat změny barev a někdy i bublání po přidávání různých činidel či při zahřívání. Vše jsme pak zapisovali do připravených archů, včetně řešení rovnic a výpočtů příkladů. Zvládnout jsme to museli za 60 minut. Pak jsme měli 20 minut přestávku a začala druhá (teoretická) část, která trvala stejně dlouho jako část praktická. Teorie byla více náročná na přemýšlení, obsahovala totiž spoustu rovnic a příkladů, ale dala nám nakouknout i do  historie objevování a zpracování mědi. Po skončení obou částí odborná porota opravila naše zápisy, vyhlásila výsledky a předala nejlepším soutěžícím diplomy a dárkové poukazy. Nikdo z nás se neumístil mezi prvními, ale ani mezi posledními. Účastnický list jsme dostali všichni: Michaela Holoubková za osmé, Klára Šeligová za šesté a Kryštof Černý za páté místo.

Klára Šeligová, 9.E