Chemquest 2023: Finále 

autor: | Dub 28, 2023 | Školní aktuality

“Soptící baňka” a “Proč jsou ohňostroje barevné”, to byly pokusy, které naši žáci předváděli ve finálovém kole přírodovědné soutěže ChemQuest, která se uskutečnila 21.4. na půdě Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Postoupilo do ní 8 týmů z nižších gymnázií a 2 týmy ze základních škol z celé ČR. 

Naši chemici Kuba a Štěpán z 9.B a Martin z 8.B si připravili na téma soutěže „Chemie a voda“ efektní a vtipně pojatou vánoční show, ve které to bublalo, pěnilo i zářilo při závěrečném ohňostroji. A povedla se! Porota ocenila nejen zábavné provedení pokusů, ale i pohotovost a správnost, s jakou naši žáci reagovali na jejich odborné dotazy i nečekané technické problémy během předvádění pokusů. 

Jelikož náš tým vystupoval hned na začátku soutěže, mohli jsme pak v klidu sledovat ostatní soutěžní skupiny. A bylo na co se dívat. Hlavní téma „Voda“ se promítlo do příběhu s kriminální zápletkou, nechybělo ve zpracování se slavnými filmovými hláškami o Hliníkovi a Humpolci, vyniklo při zapojení termokamer a laseru v lávové či karbidové lampě a nadchlo i v “tramvajovém jazyku” při úniku omamných látek… 

A pak už se napjatě čekalo na vyhlášení výsledků. Náš tým věřil, že by mohl dosáhnout na medailové umístění. Odborná porota ale nakonec rozhodla ve prospěch týmů, které lépe ukázaly: 1. napínavý příběh, 2. výborné odborné znalosti a 3. vlastnosti a použití vody.   

I když naši kluci skončili na děleném 4. místě, přesto vyhráli. Získali totiž cenné zkušenosti, jak pro jejich další studium, tak i do života. 

Děkuji jim za skvělou týmovou spolupráci, přípravu, nápady i legraci, bez kterých bychom do celostátní soutěže nepostoupili. A poděkování patří také p. učitelce Šmehlíkové, která nám pomohla natočit a sestříhat soutěžní video, p. učitelce Mertové a Sabině J. z 9.C za zhotovení loga na plášť.   

Ing. Šullová 

Přečtěte si ohlasy kluků na soutěž:  

Štěpán: 
“Při cestě do Prahy jsme měli nápady, jak vylepšit naši show o reklamu, takže jsme ve vlaku měnili scénář a učili se také odborné výrazy, na které se nakonec porota ptala, a tak jsem byl za to rád. Cestou z nádraží do hotelu jsme se snažili zakoupit laserové ukazovátko, protože to naše školní jsme zapomněli, ale marně. Místo za padesát korun měli jen za 450,-Kč, a to paní učitelka nedovolila koupit.  Po zabydlení se na pokoji jsme si skočili na jídlo do MacDonaldu, a pak proběhl večerní nácvik. Podobal se velmi komickému představení, hlavně při vážném záskoku Martina u věty, kterou jsem se učil několik dní. Po desáté hodině večerní jsme ale uměli všechny nové pasáže i s reklamou „Pe.ny – ceny nízké sou“ (originál: https://www.youtube.com/watch?v=HSaCmXMcE3k). 
Spaní nebylo nic moc, vadilo mně světlo z venkovní lampy a furt projíždějící šaliny. Show jsme úspěšně zvládli, i přes přeskočeni jedné pasáže, ke které jsme se museli za pomoci improvizace vracet. Taky nás zradil kahan, který pořád svítil žlutě a neukázal barvy, které jsme potřebovali. Jo, a na show jsem byl vyfocen zdejším žákem vysoké školy pro svůj velmi speciální plášť, kde jsem měl namalované logo Komety Brno. Kluk říkal, že je sběratel. Celou výpravu bych hodnotil velmi úspěšně. A i přes téměř hodinové opoždění zpátečního spoje jsme se vrátili šťastní z velmi dobrého výsledku.” 

Martin:
„Naše pokusy jsme předváděli hned jako druzí, ale nakonec jsme za to byli rádi, protože jsme pak v klidu mohli sledovat naše soupeře. Protože jsme měli vystoupení celkem dlouhé, porota nám nepoložila tolik otázek jako ostatním a to byla výhoda. Otázky poroty byly dost těžké. Jedné skupiny s kratším výstupem se třeba ptali na to, jaké složení má olej a jak se vyrábí.
Myslím si že, se nám naše show povedla a užili jsme si to.“ 

 A perlička nakonec:
Před odjezdem z Brna do Prahy jsem klukům na vlakovém nádraží dala hodinu volno. Kuba se rozzářil a poznamenal: „Vánoční show začíná.“ 

Rubriky Nedávné příspěvky Archiv