Deset let s Recyklohraním

autor: | Úno 13, 2017 | Školní aktuality

Deset let s Recyklohraním

Naše škola je od roku 2008 zapojena do školního recyklačního programu Recyklohraní. Program pořádají neziskové společnosti ASEKOL, ECOBAT a EKO-KOM, které zajišťují sběr a recyklaci vysloužilých elektrozařízení a baterií. Sběrné nádoby jsou umístěny na chodbě u hlavního vchodu budovy ZŠ na Habrovanské ulici. Odevzdali jsme téměř 400 kg baterií a 650 kg vysloužilých elektrospotřebičů. V rámci programu žáci různých ročníků také plní zábavné úkoly z oblasti třídění a recyklace odpadů. V minulých letech například vyráběli Ideální spotřebič, navrhovali Šrotonátora a pátrali po jeho doupěti, vymýšleli pohádku o přístrojích našich předků, fotografovali nejrůznější podoby světla. Při řešení dalších úkolů jsme mapovali sběrná místa v Rousínově, počítali objem a porovnávali výhodu množství sešlápnutých PET lahví v kontejneru oproti nesešlápnutým či cestovali kolem světa s cílem vystopovat místa těžby nerostů využívaných k výrobě mobilů.
Posledního úkolu s názvem Staň se tiskařem, aneb dostaň písmo na papír se zdařile chopili žáci třídy 4.C. Měli rozluštit text tajné zprávy, která skrývala informace týkající se recyklace a repase tonerových a inkoustových kazet, které se používají v běžných kopírovacích strojích a tiskárnách. Většina dětí pracovala poprvé s tzv. kopírákem. Pomocí něho opisovaly písmenko po písmenku a výslednou tajnou zprávu podepsaly vlastním otiskem prstů. Nebylo to však jednoduché, jak uznali sami žáci, protože obtažení každého písmena vyžadovalo trpělivost a zručnost. Všichni skrytý text rozšifrovali a pochutnali si na malé odměně. Podstatné však je zjištění, že tonerové a inkoustové kazety lze recyklovat a repasovat. Stačí, pokud je budeme odevzdávat do speciálních kontejnerů na sběrných místech.

Výsledek obrázku pro recyklohraní

Rubriky Nedávné příspěvky Archiv