Světový den pro fair trade jsme oslavili férovou snídaní!

autor: | Kvě 16, 2016 | Školní aktuality

Světový den pro fair trade jsme oslavili férovou snídaní!

V Rousínově jsme pořádali „Férovou snídani na Zemi“ poprvé a vypadá to, že ne naposledy. Myšlenka této akce je velmi prostá. Současně s tisíci dalších lidí na celém světě, po boku svých blízkých a přátel, posnídat fairtradové a lokální produkty a dát tak najevo svůj zájem o téma spravedlivého obchodu a zodpovědné spotřeby. Mnoho českých prodejců nevěří, že etické výrobky mají své místo na jejich regálech. Nechceme se spoléhat na to, že tito prodejci sami od sebe porozumí jasným trendům běžným v západní Evropě. Férovou snídaní prodejcům jasně říkáme: chceme kupovat fair trade a máme zájem o výrobky vyrobené v důstojných podmínkách!
Vzhledem k deštivému počasí a ne příliš nadějné předpovědi na jeho zlepšení se pikniku v Rousínově zúčastnilo 9 lidí. Kdo však zavítal do altánku školní TyMyJáNové zahrady, byl převelice spokojen. Každý přispěl na prostřený stůl vlastnoručně připravenou dobrotou. Pochvalovali jsme si lahůdky z fairtradových, bio a lokálních surovin. Plánovanou soutěž o největší pochoutku vyhráli všichni, opravdu nešlo vybrat, co chutnalo nejvíce. Děti i dospělí řešili kvíz a debatovali o jeho obsahu. Brzy po zahájení našeho hodování vysvitlo sluníčko a pohodu v altánku olemovaly úsměvy.  Snídani jsme si vychutnávali dvě hodiny a se slibem, že za rok zase, jsme se rozcházeli v pravé poledne.
Za spokojené účastníky Hana Pivečková.

Koordinátorem tohoto celorepublikového happeningu je NaZemi – brněnská nevládní nezisková organizace, která hájí důstojné pracovní podmínky ve světě. Usiluje o to, aby se lidé v tzv. rozvojových zemích mohli uživit vlastní prací. Prosazuje globální rozvojové vzdělávání do škol, zasazuje se o zodpovědnost firem v oblasti jejich dodavatelského řetězce a propaguje fair trade jako účinnou podporu chudých pěstitelů a řemeslníků ze zemí globálního Jihu.