Mezinárodní dějepisný seminář se žáky z Halászteleku

autor: | Pro 12, 2017 | Školní aktuality

Pošmourné listopadové dny na naší škole prozářila návštěva žáků ze školy z partnerského města Halásztelek, kteří zavítali do Rousínova 30. 11. a strávili tu necelé 3 dny.

Společný projekt žáků se soustředil na historii a kulturu našich zemí: žáci z Halászteleku, oděni v historických kostýmech, předvedli ukázku ze života Maďarů v 19. století. Naši žáci představili dějinné události a osobnosti, které se vztahují k našim státním svátkům.

Maďarské děti ocenily hravost s jakou se naši žáci úkolu zhostili. Žáci naší partnerské školy shlédli poutavé prezentace, ale měli například i příležitost projít životem Karla IV. při hraní hry, vyslechnout si rozhovor dvou urozených dam o smrti Jana Husa v Kostnici nebo si na vlastní kůži vyzkoušet, že psaní hlaholicí nebylo vůbec lehké.

Kromě práce nad historickými daty čekala žáky i zábava: v pátek odpoledne si prošli Slavkovský zámek v doprovodu kostýmované průvodkyně a pak přihlíželi obsazení města Slavkova vojskem. V sobotu dopoledne měli možnost nakoupit si tradiční suvenýry na vánočních trzích ve Slavkově. Ze Slavkova pak jeli na kopec Žuráň, kde je možná víc než Napoleonova bitevní taktika zaujal čerstvě napadaný sníh … Při rekonstrukci bitvy u Slavkova, pak nejvíce vyhlíželi „jejich“ Husarskou jízdu (asi 46 registrovaných účastníků bitvy bylo z Maďarska). Domů pak odjížděli sice prokřehlí a z bitevního pole zablácení, přesto však nadšení z celého pobytu u nás.

Chtěla bych poděkovat rodinám, které u sebe žáky ubytovaly, za skvělou péči o mladé maďarské hosty a za to, že pro ně doma vytvořily příjemné prostředí.

Mgr. Petra Vazačová a Mgr. Eva Smejkalová

Rubriky Nedávné příspěvky Archiv