Po stopách výroby piva Vildenberg

autor: | Čvn 29, 2022 | Školní aktuality

Ve čtvrtek 23.6.2022 jsme navštívili malý pivovar ve Viničních Šumicích pod vedením paní učitelky Šullové a Grycové. Tento soukromý pivovar byl pojmenován  podle středověkého hradu Vildenberk, který byl jedním z největších středověkých hradů na Moravě. Šlo tedy o exkurzi, při které jsme si rozšířili poznatky o výrobních technologiích v oblasti potravinářství, se kterými jsme se seznámili při výuce chemie.

Ráno jsme pěšky vyrazili od školy do Viničných Šumic. Bylo veliké horko, ale s doprovodem písniček od Lucky Vondráčkové se nám šlo lépe. Skoro celou cestu jsme šli po suchém, nezralým obilím provoněném poli. Celkově jsme ušli 11 kilometrů. Když jsme dorazili do pivovaru, měli jsme chvíli odpočinek po náročné cestě. Pak následovala přednáška od pana majitele a sládka, která nebyla moc dlouhá, ale byla zábavná i poučná. Dostali jsme ochutnat základní suroviny pro výrobu piva – různé druhy chmelu a ječmene a také jsme degustovali nealko vývar ze sladu -mladinu. Páni průvodci byli velice milí a stručně a výstižně nám vše kolem výroby piva popsali. Dozvěděli jsme při jakých teplotách se pivo vaří, kde pak kvasí a nakonec týdny zraje, odkud se berou suroviny, kolik litrů piva a jaké druhy za rok pivovar vyrobí. Po exkurzi jsme se šli najíst do restaurace nad pivovarem. Někdo měl klobásu a jiný dostal i hodně přesolený řízek. Ale tak nevadí, jsme přece jenom lidi. Zpáteční cesta vedla přes Vítovice, odkud jsme jeli autobusem do Rousínova. Celá exkurze se nám líbila, ale ty řízky nemuseli tolik solit.

Anička a Emma z 9.B

Rubriky Nedávné příspěvky Archiv