Literárně poznávací exkurze na Pernštejn a okolí

autor: | Čvn 15, 2015 | Školní aktuality

Literárně poznávací exkurze na Pernštejn a okolí

Naši učitelé českého jazyka a dějepisu dali žákům druhého stupně na literárně poznávací exkurzi tu možnost dne 5. 6. – opět nahlédnout do jednoho z krásných koutů naší země. Jako cíl jsme si nejprve ráno určili vyšlapat na kopec, na jehož vrcholu se tyčí hrad Pernštejn. Při prohlídce nám paní průvodkyně ukázala i jeho tajné kouty. I když některým z nás z vyšších bodů hradu nebylo zrovna dobře, přesto nás hrad velice zaujal. Poté jsme si zakoupili suvenýry a mířili zpět k autobusu, který nás přesunul k Centru Eden u Bystřice nad Pernštejnem. V areálu tohoto bývalého panského dvora a v jeho okolí jsme si zkusili spoustu zajímavých aktivit, např. mlácení obilí, nasednutí na starší typ traktoru Zetor, prolézání obří krtčí nory, poznávání bylinek, hmatání po různých polních plodinách, vhodné krmení zvířátek aj. V samotném panském domě tohoto dvora jsme mohli přidat další informace o rodině Mitrovských k těm, které jsme vyslechli o Mitrovských už na hradě Pernštejn. V dobově zařízeném salónu nám jedna z nás, Hanka Bobová, zahrála vášnivě na klavír. Potom jsme se procházeli mezi starými chalupami skanzenu, nahlíželi dovnitř, poslouchali informace slečny průvodkyně, což se nám vyplatilo při soutěžení, které následovalo potom. Odměnou nám byla návštěva pivnice, kde jsme utratili vyhrané krejcary a dali si něco dobrého na zub. V zápalu hry a občerstvování čas plynul tak rychle, že ho nezbylo dostatek na důkladnější prohlídku plánovaných cílů výletu při zpáteční cestě. U dřevěného krytého téměř 300 let starého mostu přes Svratku v obci Černvír jsme se zastavili jen pár minut a a místo z rozhledny jsme se dívali na rozhlednu Klucaninu u Tišnova přes skla autobusu. Alespoň jsme si o ní vyslechli zajímavé informace a vyplnili kvíz, kerý nám zpříjemnil dlouhé trmácení se autobusem na přeplněné dálnici kolem Brna. Přesto se výlet vydařil. Fotky z akce najdete zde.

Od žákyň 8. ročníku.

Rubriky Nedávné příspěvky Archiv