Zdraví nejen na talíři

autor: | Kvě 22, 2023 | Školní aktuality

Ochutnávku lekcí z výuky našich žáků jsme připravili pro více než padesátku páťáků ze ZŠ Tyršova Slavkov. Pětichodové menu nabízelo kvalitní porci aktivit. Skupiny slavkovských žáků postupně procházely stanovišti v rekonstruovaných odborných i venkovních učebnách. Pomocnicemi a průvodkyněmi po naší škole jim byla děvčata ze sedmého ročníku.

V zahradě děti přivítala postava kouzelného stromu. V interaktivním divadelním představení všichni přítomní „vařili jako rostliny.“ Děti teď už ví, že jen zelené rostliny z oxidu uhličitého a vody zázračně vyrábí cukry a další organické látky, které pak konzumují živočichové včetně lidí. Recept má název fotosyntéza a probíhá pomocí sluneční energie

Lekci v chemii nastartovala debata o základních složkách potravin a následné přemýšlení o tom, k čemu ty jednotlivé složky potřebuje naše tělo. Žáci probrali, co jsou škroby, kde se získávají a proč se přidávají do potravin. Nadšení vzbudil pokus na důkaz škrobu ve vzorcích jídel.

V učebně přírodopisu si z nabídnutého seznamu pokrmů holky a kluci sestavili svůj denní jídelníček. Na základě informací o obsahu skrytého tuku a cukru ve vybraných jídlech “nalžičkovali” jednotlivé nemalé hromady. Coca-cola a kečup jsou fakt energetickou bombou! Do praxe přesahovala diskuse o důsledcích přemíry tuku a cukru v těle.

Je všeobecně známo, že pro dobré zdraví je velmi důležitý pohyb. Co je tepová frekvence a jak se mění při fyzické námaze? Na čem závisí? Proč změna není u všech stejná? Na tyto badatelské otázky hledaly děti odpověď na školním hřišti, kde si také vyzkoušely netradiční hod raketkou a zábavné hravé piškvorky.

Nejoblíbenější aktivitou bylo vaření. V moderní cvičné kuchyňce dětí ukuchtily pokrmy podle zásad zdravé výživy, například z tvarohu, zeleniny, ovoce, bylinek. Lákavě vypadaly pomazánky, saláty i moučníky.  Na dobrotách závěrečného rautu si všichni přítomní opravdu smlsli.

 

Rubriky Nedávné příspěvky Archiv