Přírůstek ve školní zahradě

autor: | Kvě 28, 2015 | Školní aktuality

Přírůstek ve školní zahradě

Za ideální místo ke stavbě svého hnízda si zvolil okenní parapet ve školní zahradě párek kosa černého. Hnízdo má vzhled hluboké, polokulovité misky ze suchých stébel, mechu a kořínků slepených hlínou. Přírodní materiál doplňují kousky igelitového sáčku. Samička snesla čtyři modrozelená vajíčka s rezavými skvrnami, na kterých seděla sama asi 18 dnů. Samec matku svých budoucích potomků občas navštěvoval. Slavnostní okamžik líhnutí nastal v pondělí 18. května, kdy se z vajec vyklubala tři slepá a hluchá holátka s řídkým hnědavým chmýřím. O mláďata by se měli starat oba rodiče po dobu 12 – 15 dnů na hnízdě a po vylétnutí je ještě asi dva týdny přikrmovat. Potravu si kosi hledají na zemi. Živí se hlavně hmyzem, žížalami nebo plži, pochutnají si na různých bobulích. Pokud žijí ve městech tak do jejich jídelníčku patří také to, co najdou na ulicích, dvorcích nebo sadech. Kosi se dožívají 20 let, přejme tedy mladým obyvatelům naší zahrady řadu spokojených dní.
Fotografie kosích mláďat najdete zde.

Rubriky Nedávné příspěvky Archiv