Barevná chemie

autor: | Led 3, 2022 | Školní aktuality

V prosinci 2021 se žáci z chemického praktika 8. a 9. ročníku zúčastnili výukového programu Barevná chemie v zábavně naučném centru Vida v Brně a také si prohlédli a vyzkoušeli vystavené interaktivní exponáty. Přečtěte si, co o exkurzi napsaly Leona z 8.D a Anhelina z 9.C.

Leona:

„Ve Vidě jsem před tím ještě nebyla, takže to bylo pro mě hodně zajímavé a dost mě to překvapilo. Některé věci mě překvapily a u některých jsem nevěděla jak fungují. Nejvíc se mi líbila koule s měřením tepů srdce za minutu. V laboratoři se mi líbily pokusy a přeměny barev na jiné. Nejzajímavější byla věc s těma zkumavkama. Zajímavý, jak se z průhledné vody proštěrcháním změnila barva na modrou. Hezké bylo, že jsme si to na konec mohli vzít dom. Ve Vidě byla zajímavá točící věc. Zajímavá byla ta trubice, která vedla z jednoho podlaží na to druhé a mohli jme se slyšet. Závěrem bych řekla, že to bylo moc hezký a podívala bych se tam znovu.“

Anhelina:

„První dojem z Vidy byl pro mě překvapivý a trochu i strašidelný. Asi proto, že jsem tu ještě nikdy nebyla, zaujal mě tak velký prostor a obávala jsem se, že se tu ztratím.

Když naše skupinka z chemického praktika do Vidy dorazila, tak nás tam čekal mladý kluk v plášti, který nás zavedl do laboratoře. Tam jsme s ním dělali různé pokusy s barvami, které se měnily díky chemickým reakcím.

Nebyla tam ale jen chemie, ale také fyzika. Moc se mi líbilo, jak jsme šli do vědeckého divadla na fyzikální show. Tam jsme se rozdělili do skupin a soutěžili proti jiným týmům za pomoci tabletů. Kdo lépe a rychleji uhodl správný výsledek pokusu, který organizátoři předváděli na podiu, tak ten dostal nejvíc bodů. Sice jsme nevyhráli, ale pokusy byly moc zajímavé, třeba ten poslední s rotujícím ohňostrojem.

Při prohlídce Vidy se mi moc líbilo, jak jsem jela na kole po laně hodně vysoko ve vzduchu a přitom mám z výšek strach.  Ale zvládla jsem to a nechala jsem tam nakonec i vzkaz.

Bylo to všechno moc zajímavý a chtěla bych tam ještě jednou přijít.“