Významné výročí

autor: | Kvě 18, 2016 | Školní aktuality

Významné výročí

V těchto dnech si žáci školy se svými učiteli připomínají 700. výročí narození českého krále a císaře svaté říše římské Karla IV.
Žáci 5. až 8. ročníku se již 13.4.2016 zúčastnili představení Divadla jednoho herce z Hradce Králové, které jim připomnělo základní fakta ze života naší nejslavnější středověké osobnosti.
Na představení potom navázaly v každé třídě hodiny vlastivědy, dějepisu, občanské nauky a českého jazyka věnované této slavné postavě českých dějin.
Ti mladší luštili tematické křížovky a šifru Svatováclavská koruna, ti starší se zabývali životopisem Vita Caroli, sepsaným samotným císařem.

Osobnost Karla IV. inspirovala děti k rozmanitým výtvarným činnostem, nejzdařilejší práce se pokusí uspět v celostátní soutěži Karel IV. očima dětí.
V 5.A vytvořili panovníkovy portréty, pod vedením p. uč. Mertové vznikaly zajímavé koláže, v pracovně výtvarné výchovy staví žáci 8. tříd model králova oblíbeného hradu Karlštejna. Děvčata E. Havlíčková a L. Žídková pracují na Kalendáři života Karla IV.
V 1. patře školy si můžete prohlédnout výstavu Karel IV. – Život Otce vlasti, zapůjčenou Národním pedagogickým muzeem a Knihovnou J. A. Komenského v Praze. Na jednotlivých panelech hledají pozorní žáci inspiraci k právě probíhající celoškolní soutěži. Soutěž dospěla do své poloviny a ukazuje se, že zejména mladší žáci touží období vlády Karla IV. dobře poznat a v pátrání po informacích mnohdy předčí i žáky z vyšších tříd.
Výstavu doplňují práce žáků 7. ročníku, kteří si zahráli na novináře, zkusili se ve své fantazii setkat s Otcem vlasti, neváhali mu pokládat otázky o jeho dětství, vládě, osobním životě a úsilí věnovaném zvelebování naší země. Práce jsou velmi nápadité, k nejzajímavějším patří rozhovory V. Čalkovské, K. Bílkové, M.Homolové, S. Tomkové, V. Horákové, T. Hlásenského a J. Herynka. Svými pracemi obohatili výstavu i žáci 6. ročníku, kteří vytvářeli občanské průkazy Karla IV.
Karel IV., nejvzdělanější panovník středověku, by měl z mnohých našich žáků radost. S chutí a nápaditostí se pustili do plnění úkolů, a to je ten nejlepší způsob, jak si jeho významné výročí připomenout.